Przedsiębiorcy, który rozliczają się w oparciu o ryczałt ewidencjonowany w zależności od profilu wykonywanej działalności mogą skorzystać z jednej z siedmiu stawek ryczałtu.

  1. Stawka ryczałtu 20% przeznaczona jest dla podatników wykonujących wolne zawody : nauczycieli udzielających korepetycji, tłumaczy, położne i pielęgniarki, techników dentystycznych, lekarzy stomatologów, lekarzy, lekarzy weterynarii.
  2. Stawka ryczałtu 17% przeznaczona dla podatników, którzy świadczą usługi z zakresu: reprodukcji komputerowych nośników informacji, obsługi centrali radio-taxi, pośrednictwa w organizacji wyjazdów turystycznych, sprzedaży hurtowej pojazdów mechanicznych oraz części i akcesoriów do nich zarówno w sklepach internetowych jak i stacjonarnych, sprzedaży motocykli oraz akcesoriów i części do nich zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych,handlu hurtowym oraz świadczących usługi: fotograficzne, hotelarskie, parkingowe, jak również usługi wydawania: pakietów gier, pakietów oprogramowania systemowego oraz użytkowego, oprogramowania komputerowego pobieranego z internetu, pomocy społecznej bez zakwaterowania w zakresie: odwiedzania i pomocy domowej dla osób w podeszłym wieku, opieki dziennej dla osób w podeszłym wieku, przystosowania zawodowego osób niepełnosprawnych i bezrobotnych,porad dla dzieci.
  3. Stawka 10% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosowana jest przy odpłatnym zbyciu praw majątkowych lub nieruchomości będących: środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie przekracza 1500 zł, składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które nie podlegają ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
  4. Stawka 8,5% ryczałtu dotyczy przychodów: z tytułu otrzymanych przez podatnika w roku kalendarzowym pieniędzy oraz innych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% (z wyjątkiem wymienionej niżej jako objętej stawką 5,5% lub 3%), związane ze zwalczaniem pożarów, ze świadczenia usług wychowania przedszkolnego, ze świadczenia usług związanych z działalnością ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz obszarów i obiektów ochrony przyrody, z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego, prowizje uzyskane przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu, prowizje uzyskane przez kolportera prasy na podstawie umowy o kolportaż prasy.
  5. Stawka 5,5% ryczałtu dotyczy przychodów uzyskanych: z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton, prowizji z działalności handlowej w zakresie sprzedaży jednorazowych biletów komunikacji miejskiej, znaczków do biletów miesięcznych, znaczków pocztowych, żetonów i kart magnetycznych do automatów, z odpłatnego zbycia świadectw pochodzenia, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  6. Stawka 3% ryczałtu dotyczy przychodów: z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z działalności usługowej w zakresie handlu, ze świadczenia usług związanych z produkcją zwierzęcą, z działalności rybaków morskich i zalewowych w zakresie sprzedaży ryb i innych surowców pochodzących z własnych połowów, z wyjątkiem sprzedaży konserw oraz prezerw z ryb i innych surowców z połowów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 i 5-10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z tej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności a dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat, będących: środkami trwałymi podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie przekracza 1500 zł, składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *